podróże

Jak polubić Warszawę? Zacznij od spaceru po Żoliborzu!

Kiedyś myślałam, że nigdy nie mogłabym zamieszkać w Warszawie. To miasto przypominało mi szary, pędzący nie wiadomo dokąd tłum, od którego chciałam się jak najszybciej oddalić. Czy to Warszawa zwolniła czy to ja przyspieszyłam kroku?

Lubię iść w tempie przechodniów. Lubię nie zostawać w tyle, iść z wysoko uniesioną głową i z wyrazem przekonania na twarzy, że wiem dokąd zmierzam. Lubię czuć siłę tego miasta i kiedy doświadczam, jak pcha mnie do przodu jego niewidzialna siła. Wiem, że wiele osób to przeraża – zwolnisz krok – wypadasz. Ale od tego są chyba etapy w życiu, że pojawia się ten moment, kiedy właśnie nie chcesz zwalniać. Ale ja dzisiaj nie o tym.

Warszawa generalnie pędzi, ale nie wszędzie tak jest. Jeśli chcesz wziąć głęboki oddech w centrum stolicy i spojrzeć na to miasto z perspektywy slow, polecam Ci spacer po Żoliborzu.

Żoliborz to cicha i urokliwa dzielnica, która przeniesie Cię w świat polskiej inteligencji i ówczesnych marzeń o iście paryskim klimacie… Wskazuje na to chociażby jej nazwa, która pochodzi od francuskiego słowa Joli Bord, czyli Piękny Brzeg. Zwiedzanie w oparciu o tło historyczne danego miejsca to zupełnie inne przeżycie. Prawdopodobnie nie zakochałabym się w tej dzielnicy tak mocno, gdyby nie Miejska Ścieżka, która umożliwiła mi spacer z jednoczesnym poznawaniem historii mijanych zakamarków. Jeszcze raz. Miejska Ścieżka to audioprzewodnik po Warszawie, który jest darmowy i w ramach którego proponowane są tematyczne spacery po określonych dzielnicach miasta. Ścieżka dotycząca Żoliborza nazywa się Zakochany Żoliborz i jest to najpiękniejsza, najbardziej adekwatna nazwa, o której mogę pomyśleć! Ręka w rękę po Zakochanym Żoliborzu… to idealny scenariusz na randkę. Z partnerem, z samą sobą, z kimś kogo bardzo mocno darzymy uczuciem – na przykład rodzicami lub przyjaciółką.

Patrz! I zakochaj się w Warszawie!

Spójrzcie na te okienka!

Może ci się spodobać również...

Bez komentarza

    Zostaw odpowiedź

    error: